Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne, mechaniczne, chemiczne lub biologiczne przetwarzanie surowców, materiałów lub półproduktów, w nowy wyrób. Surowce, materiały lub półprodukty podlegające przetworzeniu w ramach tej sekcji są wynikiem działalności rolnej, leśnej, rybołówstwa, górnictwa lub innej działalności wytwórczej. Istotne zmiany, przeróbki, renowacje i przebudowy są również związane z działalnością wytwórczą.
Podmioty gospodarcze klasyfikowane w ramach tej sekcji określane są jako zakłady przemysłowe, wytwórnie lub fabryki, które w swej działalności wykorzystują maszyny i urządzenia. Również podmioty gospodarcze, które przetwarzają surowce i materiały w nowy wyrób ręcznie, w sposób chałupniczy lub podmioty gospodarcze wytwarzające i sprzedające wyroby w miejscu wytworzenia (na przykład piekarnie, zakłady krawieckie szyjące na zamówienie), są również włączone do niniejszej sekcji.
Podmioty gospodarcze wytwórcze mogą:
Nowy wytworzony wyrób może być wyrobem finalnym, gotowym do użycia, lub półproduktem, który będzie wykorzystany jako surowiec w innej produkcji. Na przykład produkt rafinacji tlenku glinowego jest surowcem przy produkcji aluminium. Aluminium jest surowcem wykorzystywanym przez zakłady produkujące na przykład druty aluminiowe. Natomiast drut aluminiowy jest materiałem bazowym do produkcji wyrobów z niego wytwarzanych (na przykład siatek aluminiowych).
Produkcja specjalistycznych elementów, części składowych, akcesoriów i wyposażenia dodatkowego do maszyn i urządzeń, klasyfikowana jest w tej samej podklasie, co produkcja maszyn i urządzeń, dla których są one przeznaczone.
Produkcja specjalistycznych elementów i akcesoriów przez formowanie i wytłaczanie tworzywa sztucznego, mieści się w odpowiednich podklasach grupy 22.2 „Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych”.
Produkcja uniwersalnych elementów i części do maszyn i urządzeń, na przykład (silników, pomp, prądnic, elementów (komponentów) elektrycznych, zaworów, przekładni zębatych, łożysk), sklasyfikowana jest w odpowiednich podklasach działalności wytwórczej, niezależnie od grupowań obejmujących maszyny i urządzenia, do których mogłyby zostać zastosowane.
Montaż wyrobów z własnych lub zakupionych materiałów, traktowany jest jako działalność wytwórcza.
Niniejsza sekcja nie obejmuje odzysku związanego z odpadami, to jest przetwarzania odpadów na surowce wtórne*, które jest sklasyfikowane w odpowiednich podklasach grupy 38.2 „Odzysk związany z odpadami”.
Wymaganym sposobem tego przetwarzania jest przetwarzanie fizyczne, mechaniczne, biologiczne lub chemiczne. Działalność ta sklasyfikowana jest w odpowiednich podklasach sekcji E „Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją”.
Jednakże, wytwarzanie nowych produktów z surowców wtórnych, gdy na wejściu procesu produkcyjnego wykorzystywane są odpady (na przykład produkcja srebra z odpadów taśmy filmowej) jest uważane za działalność wytwórczą i mieści się w odpowiednich podklasach niniejszej sekcji. Natomiast surowce wtórne powstałe w wyniku przetworzenia odpadów, powinny być traktowane jako półprodukty do produkcji nowych wyrobów gotowych.
UWAGA: *Surowce wtórne są to materiały powstające w wyniku przerobu (w procesie przetworzenia mechanicznego lub chemicznego) odpadów produkcyjnych, wstępnie wysortowanych odpadów komunalnych lub złomu i zużytych produktów, nadające się do bezpośredniego użytku w przemysłowym procesie produkcji (zastępujące surowiec pierwotny), niebędące nowym produktem finalnym.
Specjalistyczne konserwacje i naprawy maszyn i urządzeń produkcyjnych, zawodowych i tym podobnych, w przeważającej mierze klasyfikowane są w odpowiednich podklasach działu 33 „Naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń”. Jednakże, naprawa i konserwacja komputerów, artykułów użytku osobistego i domowego oraz pojazdów silnikowych, w tym motocykli klasyfikowana jest w odpowiednich podklasach działu 95
„Naprawa i konserwacja komputerów, artykułów użytku osobistego i domowego oraz pojazdów silnikowych, w tym motocykli”.
Specjalistyczny montaż czy instalacja maszyn i urządzeń, sklasyfikowane są w podklasie 33.20.Z „Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia”.
Konserwacja, naprawa i instalacja elementów stanowiących integralną część budynku lub podobnej konstrukcji (na przykład konserwacja, naprawa i instalacja schodów ruchomych lub systemów klimatyzacyjnych), traktowana jest jako roboty budowlane w sekcji F „Budownictwo”.
Niniejsza sekcja obejmuje również działalność producentów wyrobów bez fabryki (FGP) w zakresie produkcji (ich działalność jest opisana w punkcie 3.4 zasad metodycznych klasyfikacji).
Działalności klasyfikowane w sekcji C „Przetwórstwo przemysłowe” charakteryzują się przekształceniem surowców i materiałów w nowe, przetworzone i wyprodukowane wyroby. Produktem wyjściowym jest nowy wyrób.
W rozumieniu niniejszej klasyfikacji poniższe działalności traktowane są jako działalności wytwórcze i mieszczą się w niniejszej sekcji:
Jednakże, montaż wykonywany przez producenta, klasyfikowany jest w produkcji.
Sekcja ta nie obejmuje niektórych działalności, które pomimo, że dotyczą procesów przetwórczych sklasyfikowane są w innych sekcjach niniejszej klasyfikacji, na przykład:
|